Based on the information given in problem 4, the maximum height the ball can rea
ID: 1521165 • Letter: B
Question
Based on the information given in problem 4, the maximum height the ball can reach is 39.14 m 31.47 m 11.47m 5.14 m Two blocks of masses m_1 and m_2, are in contact on a level frictionless surface. A force F can be applied edher on the larger block of mass m_1 (figure 1), or to the small block of m_2 (figure 2). If the magnitude of F is the same in both cases, the force exerted on the small block by the larger one is the same in booth figure 1 and 2 is larger in figure 1 is larger in figure 2 the answer depends on the magnitude of the force F A box weighting 200 N is pulled at constant speed along a level floor by a horizontal force F=80 N as shown in the figure. The coefficient of kinetic friction is 0.4 0.5 0.6 0.8 A block of mass m kg is pushed up against a wall by a force F that makes an angle theta with the horizontal as shown in the figure. The normal force exerted by the wall on the object is F F cos theta. mg cos theta mgExplanation / Answer
6. Correct. According to Newton's 3rd law
7. Correct
F-uN=0 (because v is constant a=0)
u=F/N=F/W=80/200=0.4
8 Correct
The normal is equal to the horizontal projection of the force, using trigonometric relation
F=mgcos(O)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.