Given a radioactive particle that encounters a shielding barrier, it is known to
ID: 1520477 • Letter: G
Question
Given a radioactive particle that encounters a shielding barrier, it is known to decelerate and come to rest within the shielding in 6 microseconds (6 s). In this example, presume the distance (d in microns (m)) the particle will travel in the time period after hitting the shielding is given by the following equation.
Given the bounds t0 = 0 s and tmax = 6 s
d= t^3 - 18t^2 + 108t
What is the maximum distance the particle will travel into the shielding?
What is the velocity of the particle at t = 4 s?
What is the acceleration of the particle at t = 3 s?
Explanation / Answer
Substitute t = 6 s
d = (6 s)^3 -18 ( 6 s)^2 +108*( 6 s)
d = 0.000648 m
velocity = v= differentiation of distNCE TRAVELLED
V = 3*t^2 -36*t +108
v = 108 m/s
Acceleration = -36 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.