Given a normal population with a mean of 6.5 and standard deviation of 1.3 years
ID: 2928330 • Letter: G
Question
Given a normal population with a mean of 6.5 and standard deviation of 1.3 years. A random sample of 3 is obtained. (a). The mean of the sampling distribution of the sample mean is (b). The standard error of the sampling distribution of the sample mean is Round your answer to four decimal places. (c). Use the standard normal tables to find the ninth percentile of the standard normal distribution Use the closest z value. (d), 9% of the time the sample mean will be less than what value? Round your answer to two decimal places. (Hint: use your answers from parts (a) to (c))Explanation / Answer
A) mean of sampling distribution = mean of population = 6.5
B) Standard error = standard deviation /sqrt (n) = 1.3/sqrt (3) = 0.7506
C) ninth percentile = - 1.34
D) Z = (X - mean) /Standard deviation,
Here Standard deviation is 0.7506
X = 6.5 - 1.34 * 0.7506 = 5.49
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.