PLEASE ANSWER POST IN TEXT FORM THANK YOU CHAPTER 10 2. Calculate the value of v
ID: 1520100 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER POST IN TEXT FORM THANK YOU
CHAPTER 10
2.
Calculate the value of vL developed across a 4.7 H coil when the instantaneous rate of change in component current equals 1.5 A/s.
4.
Calculate the value of vL developed across a 470 µH coil when the instantaneous rate of change in component current equals 2 mA/µs.
FIGURE 10.41
6.
Calculate the value of the air-core inductor shown in Figure 10.41b.
FIGURE 10.42
8.
Calculate the value of the iron-core inductor shown in Figure 10.42b.
FIGURE 10.43
10.
The coils shown in Figure 10.43b have a value of k = 0. Calculate the total inductance in the circuit.
N= 120 N=80 0.2 cm 0.3 cm Ho=4 × 10-6 wb/A-m Ho = 4 × 10-6 Wb/A-m 1 = 2.5 cm =4.8 cmExplanation / Answer
2) VL = -L * dI/Dt
=> VL = - 4.7 * 1.5 = - 7.05 V
4) VL = - 470 * 10-6 * 2000 = - 0.94 V
6) Here, L = 4 * 3.14 * 10-6 * 80 * 80 * 3.14 * 1.5 * 10-3 * 1.5 * 10-3/0.048
= 11.83 microH
8) Here, L = 250 * 10-6 * 80 * 80 * 3.14 * 1.5 * 10-3 * 1.5 * 10-3/0.048
= 235.5 microH
10) total inductance = L1 + L2 + L3
= 470 + 220 + 3300
= 3990 mH
= 3.99 H
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.