A 15.5 m uniform ladder weighing 520 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1519964 • Letter: A
Question
A 15.5 m uniform ladder weighing 520 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 65.0° angle with the horizontal.
(a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 810 N firefighter is 3.80 m from the bottom.
Magnitude of the horizontal force
_____ Direction
Towards the wall?
Away from the wall?
up or down?
Magnitude of the vertical force
_____ Direction
up or down
(b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 9.40 m up, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?
______
Explanation / Answer
a)
Using equilibrium of torque about A
F2 Sin65 (L) = 520 Cos65 (L/2) + 810 Cos65 (3.80)
F2 Sin65 (15.5) = 520 Cos65 (15.5/2) + 810 Cos65 (3.80)
F2 = 213.84 N
away from wall
Using equilibrium of forces in vertical direction
F1 = 520 + 810
F1 = 1330 N
Up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.