A 15.0 m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1519600 • Letter: A
Question
A 15.0 m uniform ladder weighing 490 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 61.0° angle with the horizontal. (a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 840 N firefighter is 3.70 m from the bottom.
Magnitude of the horizontal force
Direction_____
away from the wall or towards the wall ?
Magnitude of the vertical force
Direction _____
down or up ?
(b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 8.70 m up, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?
Explanation / Answer
Sum moments about the floor contact to find the wall reaction horizontal force.
Rw[15sin 61] - 490[(15/2)cos61] - 840[3.7cos61] = 0
Rw[15sin 61] = 274.887
Rw = 20.953 N
Sum horizontal forces to zero shows that the horizontal floor reaction is 252 N toward the wall
Sum vertical forces to zero to find the floor vertical force
Fv - 490 - 840 = 0
Fv = 1330 N upward
b) Using the same logic to find the horizontal reactions when the firefighter is higher
Rw[15sin61] - 490[(15/2)cos61] - 850[8.7cos61] = 0
Rw = (5366.84)/[15sin61]
= 409.08
Rw = Fh = 409.08 N
The vertical reaction remains the same
Fv = 1330 N upward
coefficient of friction is the ratio of the maximum horizontal force to vertical force
= Fh / Fv
= 409.08 / 1330
= 0.3075
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.