A certain digital camera having a lens with focal length 7.50 cm focuses on an o
ID: 1519321 • Letter: A
Question
A certain digital camera having a lens with focal length 7.50 cm focuses on an object 1.90 m tall that is 4.30 m from the lens.
a)How far must the lens be from the sensor array? cm
b)How tall is the image on the sensor array?cm
c)Is the image on the photocells upright or inverted? Real or virtual?
The image is inverted and virtual.
d)A SLR digital camera often has pixels measuring 8.00 m × 8.00 m . How many such pixels does the height of this image cover?
Express your answer in number of pixels to two significant figures.
The image is upright and real. The image is inverted and real. The image is upright and virtual.The image is inverted and virtual.
d)A SLR digital camera often has pixels measuring 8.00 m × 8.00 m . How many such pixels does the height of this image cover?
Express your answer in number of pixels to two significant figures.
Explanation / Answer
a) f = 7.5 cm
u = -430 cm
1/v - 1/u = 1/f
v = 7.6331 cm
b) 7.6331/430 = h/190
h = 3.3727 cm
c) Its an inverted image ( as it is a real one)
d) h/8*10^-6 = 4216
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.