A 5 volt battery is attached to a resistor that is 100 m away. The wire runs in
ID: 1519294 • Letter: A
Question
A 5 volt battery is attached to a resistor that is 100 m away. The wire runs in a straight line to the resistor, then a wire is run back to the battery parallel to the first wire. Where the wires are parallel they are 2 cm apart.
(A) If 0.05 amps is flowing through the wire, how big is the resistor?
(B) How large is the magnetic field that is midway between the wires (and 50 m from the battery)?
(C) If I attach another resistor in parallel with the first, explain what happens to the current in the wire. (No calculation is required.
Explanation / Answer
here,
Volatge, V = 5 V
Distance between wire, d = 2 cm = 0.02 m
Distance to wire, D = 100 m
Distance to midpoint, d = 100/2 = 50 m
Current in wire, I = 0.05 A
Part a:
From ohms Law, Resistance, R = V/I = 5/0.05 = 100 ohms
Part b:
Magnatic field at midpoint,
B = uo*I/(2*pi*d)
B = 4*pi*10^-7*0.05/(2*pi*50)
B = 2*10^-10 T
Part c:
Since now same resistance connected in parallel,
Req = 100 *100/(100 + 100) = 50 ohms
New current, In = V/R = 5/50 = 0.1 A
Current will be doubled.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.