Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5 g particle moving 60 m/s collides with a 2 g particleintially at rest. After

ID: 1741211 • Letter: A

Question

A 5 g particle moving 60 m/s collides with a 2 g particleintially at rest. After the collision each of the particles has avelocity that is directed 30 degrees from the original direction ofmotion of the 5 g particle. What is the speed of the 2 gparticle after the collision? Thanks! A 5 g particle moving 60 m/s collides with a 2 g particleintially at rest. After the collision each of the particles has avelocity that is directed 30 degrees from the original direction ofmotion of the 5 g particle. What is the speed of the 2 gparticle after the collision? Thanks!

Explanation / Answer

Given masses m = 5 g                       M = 2 g                        u = 60 m / s                        U = 0 m / s angle = 30 degrees In original direction : --------------------- from law of conservation of momentum , m u + M U = m v cos30 + M V cos 30                                                              5 * 60 + 0 = 5 * v * 0.866 + 2 V * 0.866 from this   5 v + 2 V =346.41         ------( 1) Perpendicular to original direction : ---------------------------------- from law of conservation of momentum , 0 = mv sin30 - M V  sin 30                                                              0 = 5 * v *0.5 - 2 V * 0.5 from this   2.5 v - V = 0                             V = 2.5 v substitue this in eq ( 1) we get 5 v + 2 ( 2.5 v ) =346.41                                                                     v= 34.641 m / s So,      the speed of the2 g particle after the collision is  V = 2.5 v = 86.6 m /s                                                              0 = 5 * v *0.5 - 2 V * 0.5 from this   2.5 v - V = 0                             V = 2.5 v substitue this in eq ( 1) we get 5 v + 2 ( 2.5 v ) =346.41                                                                     v= 34.641 m / s So,      the speed of the2 g particle after the collision is  V = 2.5 v = 86.6 m /s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote