Box M1 = 8.0 kg is compressed against the spring with spring constant k = 200 N/
ID: 1519234 • Letter: B
Question
Box M1 = 8.0 kg is compressed against the spring with spring constant k = 200 N/m and is initially at rest. The spring is compressed by x = 0.1 m. All surfaces are frictionless. (a) Use energy conservation to find the speed of M1 when the spring is relaxed. (2 pts) (b) At equilibrium position of the spring M1 separates from the spring and moving to the right it hits the stationary box M2 = 12 kg. The two masses stick to each other. Use conservation of momentum to find the velocity of the two boxes after the collision.(2 pts) (c) During the whole process how much heat is produced? (2 pts)
Explanation / Answer
a) 0.5*8*v^2 = 0.5*200*0.1^2
v = 0.5 m/s
b) 8*0.5 = (12+8)v
v = 0.2 m/s
c) Initial KE - final KE = 0.5*8*0.5^2 - 0.5*(12+8)*0.2^2 = 0.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.