Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bowles Sporting Inc. is prepared to report the following income statement (shown

ID: 2674837 • Letter: B

Question

Bowles Sporting Inc. is prepared to report the following income statement (shown in thousands of dollars) for the year 2009.

Sales $15,200
Operating Costs including depreciation 11,900
EBIT 3,300
Interest 300
EBT 3,000
Taxes (40%) 1,200
Net Income $1,800

Prior to reporting this income statement, the company wants to determine its annual dividend. The company has 500,000 shares of stock outstanding, and its stock trades at $48 per share.

a. The company had a 40% dividend payout ratio in 2008. If Bowles wants to maintain this payout ratio in 2009, what will be its per-share dividend in 2009?

Explanation / Answer

dividend payout ratio is the amount of dividends paid to stockholders relative to the amount of total net income of a company. Net income in 2009 = $1,800,000 Dividend payout = 40%*$1,800,000 = $720000 Number of shares outstanding = 500000 Dividend per share = 720000/500000 = $1.44

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote