What Is the rate at which energy is transferred by heat through the glass? How m
ID: 1518649 • Letter: W
Question
What Is the rate at which energy is transferred by heat through the glass? How much energy is lost through the window In one day, assuming the temperatures inside and outside remain' constant? An automobile having a mass of 1000 kg Is driven into a bock wall in a safety test. The bumper behaves like a spring with constant 4.25 times 10^6 N/m and is compressed 2.57 cm as the car Is brought to rest. What was the speed of the car before impact, assuming no energy is lost in the collision with the wall?Explanation / Answer
k = 4.25 x 10^6 N/m
m = 1000 kg
x = 2.57 cm = 0.0257 m
We have,
(1/2) kx^2 = (1/2) mv^2
v = x*(k/m)
= 0.0257*(4.25E6/1000)
= 1.675 m/s = 1.68 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.