A fish has been hooked and is polling on the line as shown in the figure below I
ID: 1518577 • Letter: A
Question
A fish has been hooked and is polling on the line as shown in the figure below If the polo makes on angle of 25 degree with the horizontal, the distance between the point where the line is attached to the pole and the anglers hand is L = 1.75 m, and the fish pulls on the line such that the tension in the line is T = 138 N at an angle 35.0 degree below the horizontal, determine the magnitude of the torque exerted by the fish about an axis perpendicular to the page and passing through the angler's hand.__N-mExplanation / Answer
Apply, Torque exerted by fish = T*L*sin(theta)
= T*L*sin(35 + 25)
= 138*1.75*sin(60)
= 209.1 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.