A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.039 . The
ID: 1518317 • Letter: A
Question
A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.039 . The loop is initially inside a uniform magnetic field of magnitude B0 = 1.9 T parallel to the loop's axis. The magnetic field is then reduced slowly at a constant rate, which induces a current I = 0.20 A in the loop. How long does it take for the magnitude of the uniform magnetic field to drop from 1.9 T to zero?
Find the time t it takes the magnetic field to drop to zero.
Express your answer in seconds using two significant figures.
Explanation / Answer
Here,
a = 50 mm = 0.050 m
R = 0.039 Ohm
Bo = 1.9 T
I = 0.20 A
let the time taken is t
Now , for the induced current in the loop
Induced current = rate of change of magnetic flux/Resistance of the loop
0.20 = pi * 0.050^2 * (1.90 - 0)/(t * 0.039)
solving for t
t = 1.913 s
the time interval for the change in magnetic field must be 1.913 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.