Deimos, a moon of Mars, is about 12 km in diameter with mass 1.5×1015 kg. Suppos
ID: 1517420 • Letter: D
Question
Deimos, a moon of Mars, is about 12 km in diameter with mass 1.5×1015 kg. Suppose you are stranded alone on Deimos and want to play a one-person game of baseball. You would be the pitcher, and you would be the batter!
Part A
With what speed would you have to throw a baseball so that it would go into a circular orbit just above the surface and return to you so you could hit it?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
How long (in hours) after throwing the ball should you be ready to hit it?
I am stuck on how to solve this problem. Thanks!
Explanation / Answer
a) v = sqrt*(GM/r)
v = sqrt(6.67*10^-11*1.5*10^15 / 6000)
v = 4.083 m/s
b) T = 2pi*r/v
T = 2*3.14*6000/ 4.083
T = 9233.19 s = 2.564 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.