A generator connected to an RLC series circuit has an rms voltage of 120 V and a
ID: 1517316 • Letter: A
Question
A generator connected to an RLC series circuit has an rms voltage of 120 V and an rms current of 34 mA. (a) If the resistance in the circuit is 3.3 k and the reactive capacitance is 6.6 k, what is the inductive reactance of the circuit? (b) If generator powering the circuit drives a 60 Hz AC signal, what is the capacitance? (c) What is the inductance? (d) Find the angular frequency one would drive the generator at in order to get the strongest current to flow in the circuit (i.e. what angular frequency yields the lowest impedance).
Explanation / Answer
Here ,
Vrms = 120 V
Irms = 34 mA
R = 3.3 kOhm
Xc = 6.6 kOhm
for the inductive reactance Xl
as Z = sqrt(R^2 + (Xl - Xc)^2)
120/34 = sqrt(3.3^2 + (Xl - 6.6)^2)
solving for Xl
Xl = 7.85 kOhm , 5.35 kOhm
the inductive reactance of the circuit is 7.85 kOhm , 5.35 kOhm
b)
Now ,for the capacitance
Xc = 1/(2pi * f * C)
6600 = 1/(2pi * 60 * C)
C = 4.02 *10^-7 F
the capacitance is 4.02 *10^-7 F
c)
for the inductance
Xl =5.35 kOhn
2pi * f * L = 5.35 *10^3
2pi * 60 * L = 5.35 *10^3
L = 14.2 H
the inductance is 14.2 H
d)
for the maximum current
angular frequency = 1/sqrt(L * C)
angular frequency = 1/sqrt(4.05 *10^-7 * 14.2)
angular frequency = 417.1 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.