You have a toaster oven which uses 1200 Watts when connected to a 120V (Direct C
ID: 1516378 • Letter: Y
Question
You have a toaster oven which uses 1200 Watts when connected to a 120V (Direct Current) source. How much current flows through the toaster oven? What is the effective resistance of the toaster oven while it is operating? How much charge passes through the toaster oven in 10 minutes? Suppose a 0.6 mu F and a 1.2 mu F capacitor are connected in series to a 12.0 V battery. What is the potential difference across each capacitor? What is the charge on each capacitor? Now suppose the same capacitors are connected in parallel across the 12.0 V battery. What is the potential difference across each capacitor now? What is the charge on each capacitor now?Explanation / Answer
3)
a) Apply, P = V*I
==> I = P/V
= 1200/120
= 10 A
b) use Ohm's law
V = I*R
==> R = V/I
= 120/10
= 12 ohms
c) use, I = dQ/dt
==> dQ = I*dt
= 10*10*60
= 6000 C
4)
a) V(0.6) = 12*1.2/(0.6 + 1.2)
= 8 volts
V(1.2) = 12*0.6/(0.6 + 1.2)
= 4 volts
b) q(0.6) = 8*0.6 = 4.8 micro C
q(1.2) = 4*1.2 = 4.8 micro C
c)
V(0.6) = 12 volts
V(1.2) = 12 volts
d) q(0.6) = 0.6*12 = 7.2 micro C
q(1.2) = 1.2*12 = 14.4 micro C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.