You have a spring that stretches 0.070 m when a 0.10-kg block is attached to and
ID: 1428106 • Letter: Y
Question
You have a spring that stretches 0.070 m when a 0.10-kg block is attached to and hangs from it. Imagine that you slowly pull down with a spring scale so the block is now below the equilibrium position where it was hanging at rest. The scale reading when you let go of the block is 3.0 N.
A)Where was the block when you let go? Assume y0 is the equilibrium position of the block and that "down" is the positive direction. B)Determine the work you did stretching the spring. C)What was the energy of the spring-Earth system when you let go (assume that zero potential energy corresponds to the equilibrium position of the block)? How far will the block rise after you release it?
Explanation / Answer
Ans:- Given data
Yi = 0.07m, m=0.1kg, F = 3N
A] Spring force law F = - k*x
F= m*a = - k* x
= 0.1* 9.8 = -k*0.07
K = 14 N/m
F = - 14* Y
-3 = -14*Y
Y = 0.21m
B] work done by spring
Ws = ½*14*(0.07)2 – ½*14*(0.21)2
Ws = - 0.2744J
C] U = ½*k*Yf2 – ½*k*Yi2
zero potential energy corresponds to the equilibrium position
U = ½*k*Yf
= ½ * 14*(0.21)2
= 0.3087J
The block rise after realse
Ym = 0.21m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.