A disk with mass m = 8 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerates u
ID: 1516141 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 8 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 17.8 s, to a final angular speed of omega = 34 rad/s. What is the angular acceleration of the disk? Rad/s^2 What is the angular displacement over the 17.8 s? rad What is the moment of inertia of the disk? Kg-m^2 What is the change in rotational energy of the disk? J What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? m/s^2 What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? m/s^2 What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim? m/s What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 17.8 seconds? mExplanation / Answer
Ans :-
1. = Wf –Wi /t = 34/17.8 =1.91rad/s^2
2. = Wi t + ½ *t^2
= 0 + ½ * 1.91 *(17.8)^2
= 302.58rad
3 I= ½*mr^2 = ½*8*(0.33)^2 = 0.4356kgm^2
4.change in rotational kinetic energy = ½ IWf^2 - ½ IWi^2 = ½ *0.4356 *34^2 = 251.78J
5.Wf = 17rad /s
= 17/8.9 = 1.91
a= *r = 1.91*0.33 = 0.6303m/s^2
6 ar= 17^2 * 0.33 = 95.37m/s^2
7]v= w*r = 17*0.33 =5.61m/s
8 ] x = v0*t + ½ *at^2
X= 0 +1/2 0.6303*17.8^2
X = 99.85m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.