A disk with mass m = 8.2 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerates
ID: 1440272 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 8.2 kg and radius R = 0.33 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 18.1 s, to a final angular speed of = 25 rad/s.
1)
What is the angular acceleration of the disk?
rad/s2
2)
What is the angular displacement over the 18.1 s?
rad
3)
What is the moment of inertia of the disk?
kg-m2
4)
What is the change in rotational energy of the disk?
J
5)
What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
6)
What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
7)
What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim?
m/s
8)
What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 18.1 seconds?
m
Explanation / Answer
1. = / t = 25 rad/s / 18.1s = 1.38 rad/s²
2. = ½t² = ½ * 1.38rad/s² * (18.1s)² = 226.05 rads
3. I = ½mr² = ½ * 8.2kg * (0.33m)² = 0.446 kg·m²
4. Ek = ½I² = ½ * 0.44kg·m² * (25rad/s)² = 137.5 J
5. a = r = 1.38rad/s² * 0.33m = 0.45 m/s²
6. a = ² r = (12.5rad/s)² * 0.33m =51.56 m/s²
7. v = r = 25rad/s * ½(0.33m) = 4.12 m/s
8. s = r = 226.05 rads * 0.33m = 74.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.