5/2/2016 11:00 PM A 66.7/100 5/2/2016 08:43 PM Gradebook Print Calculator Period
ID: 1515988 • Letter: 5
Question
5/2/2016 11:00 PM A 66.7/100 5/2/2016 08:43 PM Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 12 of 16 Map A Presented by Physics opensti sapling learning In 2002, a gargantuan iceberg broke away from the Ross lce Sheet in Antarctica. It was approximately a rectangle 218 km long, 25.0 km wide, and 250.0 mthick. What is the mass of this iceberg, given that the density of ice is 917 kg/m3? Number kg How much heat transfer (in joules) is needed to melt the iceberg? Number How many years it take sunlight alone to melt ice this thick, if the ice absorbs an average of 125 12.0 hour per day? Number years O Previous ® Give Up & View Solution Check Answer Next Ext HintExplanation / Answer
Here,
mass of the iceberg = density of ice * volume of the iceberg
mass of the iceberg = 917 * 218 *19^3 * 25 *10^3 * 250
mass of the iceberg = 8.407 *10^14 Kg
the mass of the iceberg is 8.407 *10^14 Kg
--------------------------------------
heat transfer to melt the ice = mass of ice * latent heat of ice
heat transfer to melt the ice = 8.047 *10^14 * 334 *10^3 J
heat transfer to melt the ice = 2.807 *10^20 J
the heat transfer to melt the ice is 2.807 *10^20 J
-----------------------------------------
let the time taken is t years
power * time = energy needed
2.807 *10^20 = t * 218 *10^3 * 25 *10^2 * 125 * 12 * 3600 * 365
solving for t
t = 261.3 years
it will take 261.3 years to melt the ice
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.