A spherical mirror at an amusement park has a radius of 10 m. If it forms an ima
ID: 1515119 • Letter: A
Question
A spherical mirror at an amusement park has a radius of 10 m. If it forms an image that has a lateral magnification of +3.0, what are the object and image distances?
15.An object is 102 cm in front of a concave mirror that has a radius of 74 cm. Calculate the image distance and magnification.
16.A candle with a flame 2.4 cm tall is placed 5.6 cm from the front of a concave mirror. A virtual image is formed 11 cm behind the mirror. Find the focal length of the mirror. Find the radius of curvature of the mirror
Explanation / Answer
m = +3
R = 10 m
1/v + 1/u = 1/f = -1/5
and -v/u = 3
so, -1/3u + 1/u = -1/5
-1/3 + 1 = -u/5
u = -3.333 m
v = 10 m
u = -100 cm
f = -37 cm
1/v + 1/u = 1/f
v = -58.7 cm
m = -v/u = -0.587
h = 2.4 cm
u = -5.6 cm
v = 11 cm
1/v + 1/u = 1/f
f = -11.407 cm
R = 2f = 22.81 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.