Wonder Woman and Superman fly to an altitude of 1590 km, carrying between them a
ID: 1514771 • Letter: W
Question
Wonder Woman and Superman fly to an altitude of 1590 km, carrying between them a chest full of jewels that they intend to put into orbit around Earth. They want to make this tempting treasure inaccessable to their evil enemies who are trying to gain possession of it, yet keep it available for themselves for future use when they retire and settle down. But perhaps the time to retire is now! They accidently drop the chest, which leaves their weary hands at rest, and discover that they are no longer capable of catching it as it falls into the Pacific Ocean. At what speed does the chest impact the surface of the water? Ignore air resistance, although in the real world it would make a world of difference. The radius and mass of Earth are 6370 km and 5.98 times 10^24 kg, respectively.Explanation / Answer
Let mass of chest be m Kg
Use conservation of energy
Potential energy at top = kinetic energy at bottom + potential energt at bottom
- G*M*m/r = 0.5*m*v^2 - G*M*m/R
- G*M/r = 0.5*v^2 - G*M/R
- (6.673*10^-11)*(5.98*10^24)/((6370+1590)*10^3) = 0.5*v^2 - (6.673*10^-11)*(5.98*10^24)/(6370*10^3)
- 5.01*10^7 = 0.5*v^2 - 6.626*10^7
1.62*10^7 = 0.5*v^2
v = 5685 m/s
Answer: 5685 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.