Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

11. A 648-g empty iron kettle is put on a stove. How much heat, in joules, must

ID: 1514747 • Letter: 1

Question

11. A 648-g empty iron kettle is put on a stove. How much heat, in joules, must it absorb to raise its temperature from 15.0°C to 37.0°C? (The specific heat for iron is 113 cal/kg•C°, 1 cal = 4.190 J)

6740 J

11,300 J

1610 J

16,100 J

12. Heat is added to a pure substance in a closed container at a constant rate. The figure shows a graph of the temperature of the substance as a function of time. If Lf = latent heat of fusion and Lv = latent

heat of vaporization, what is the value of the ratio Lv / Lf for this substance?

5.0

4.5

7.2

3.5

1.5

13. If we use 67 W of power to heat 148 g of water, how long will it take to raise the temperature of the water from 15°C to 25°C? The specific heat of water is 4190 J/kg • K.

93 s

5.3 s

22 s

114 h

Explanation / Answer

11)

Heat = m*c*(deltaT)

Heat = 0.648 kg x 113 cal/kg x 22 = 1610.928 J

12)

The lengths of the two flat parts of the graph will tell you what you need.

The length of the higher one ( 7 units ) represents the amount of heat added during vaporization

and

The length of the lower one ( 2 units ) represents the amount of heat added during melting (the latent heat of fusion). Divide the first length by the second.

The value of the ratio Lv / Lf for this substance = 7/2 = 3.5

13)

Well, first let's get the heat transfer equation out:

q = mcT,
where q is the heat (theoretically work),
m is the mass in grams,
c is the specific heat,
and T is the change in temperature.

Calculate the heat first.

q = mcT
q = (148 g)(4.1813 J/g C)(10 C)
q = 6192.76 J

You would need 6192.76 J of heat to heat the water up from 15 C to 25 C. Now, plug this into the work equation (because the heat can be classified as work in the form of chemical energy):

P = W/t
where P is the power,
W is the work,
and t is the time (what you are solving for).

P = W/t
67 W = (6192.76 J)/t
t = 92.42925373 s = 93 secs (approx)

It would take 103.213 seconds to heat the water up with perfect efficiency.