How much CURRENT flows through the 15 Ohm resistor in this circuit? A steady vol
ID: 1513819 • Letter: H
Question
How much CURRENT flows through the 15 Ohm resistor in this circuit? A steady voltage of 9.0 V is maintained by the battery in this capacitor circuit. What is the charge on the 20 MuF capacitor? A+ 4.0 MuC point charge moves UP with a velocity of 3000 m/s in a uniform 0.15 T magnetic field that points at an angular of 30degree above the horizontal, as shown. Both v and B are in the plane of the paper. Calculate the magnetic FORCE that acts on the charge. A steady COUNTERCLOCKWISE current flows in a coil of wire. The coil is free to rotate and sits in a uniform magnetic field which points to the left Which statement about the TORQUE on the coil is true?Explanation / Answer
54. In lower loop:
i1 = 12/48 = 0.25 A --- through 48 ohm resistor.
now KVL in upper loop:
9 - 15i - 48i1 = 0
9 - 15i - (48 * 0.25) = 0
i = - 0.2 A (minus indicates that battery is charging )
ANs(B)
55. 10uF and 20uF are in series.
their equivalent is C' then
1/C' = 1/10 + 1/20
C' = 6.67 uF
C' is in parallel connection with battery hence PD across C' is 9 volt.
so charge on C' = C' V = 9 x 6.67 x 10^-6 = 60 uC
charge on 10uF , 20uF will be same as C' /
Ans (E)
56. Fm = q ( v X B)
q = 4 x 10^-6 N
v = 3000 m/s j
B = 0.15 ( cos30i + sin30 j ) = 0.13i + 0.075j T
Fm = (4 * 10^-6) [ (3000j ) x ( 0.13i + 0.075j) ]
= 1.6 x 10^-3 T ( -k)
-k => into the page.
Ans(D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.