How many uncoated thin lenses in an optical instrument would reduce the amount o
ID: 1500892 • Letter: H
Question
How many uncoated thin lenses in an optical instrument would reduce the amount of light passing through the instrument to 60 % or less? (Assume that approximately 4% of the light is reflected at each surface.)
MasteringPhysics: CH24-Untimed Quiz-Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID=58061761 PHY212 - General Physics 2 Help | Close Resources « previous | 6 of 15 next >» tem 6 Part A How many uncoated thin lenses in an optical instrument would reduce the amount of light passing through the instrument to 60 % or less? Assume that approximately 49 of the light is reflected at each surface. Express your answer as an integer. Submit My Answers Give Up Incorrect; One attempt remaining; Try Again ContinueExplanation / Answer
Absorbed light = 100%- 4%
= 0.96
Light reduction = 0.6 or less
Let n be the number of surfaces
Therefore, 0.6 > = 0.96^n
solving for n
log 0.6 >= n log 0.96
n = log 0.6 /log 0.96
= 12.513
Gving n=13 surfaces.
So
13/2 = 6.5 == 7 uncoated thin lenses would do it.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.