4. Two charged metal parallel of dimensions l = 1.5m and w = 0.5m plates are 15c
ID: 1512166 • Letter: 4
Question
4. Two charged metal parallel of dimensions l = 1.5m and w = 0.5m plates are 15cm apart. The electric field between them is E = 3000 N C .
The mass of an electron is 9.11 × 1031kg, The mass of a proton is 1.673 × 1027kg, Qe = 1.602 x 10 19 C, 0 = 8.85x1012 × C2/Nm2
(a) What is the surface charge density on each plate?
(b) An electron is released from rest from the middle of the negative plate. How long will it take for the electron to reach the positive plate?
please show steps at least for part b thank you
Explanation / Answer
a)
E = sigma / epsilon
3000 = sigma /epsilon
sigma = 0.000000026 C /m^2
b)
F = qE = ma
a = qE/m
a = 5.27 x 10^14 m/s^2
S = 0.5 xat^2
S = 0.75m
t = 0.000000053 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.