You are part of a team that is completing a mechanical-engineering project. Your
ID: 1511431 • Letter: Y
Question
You are part of a team that is completing a mechanical-engineering project. Your team built a steam engine that takes in superheated steam at 250°C and discharges condensed steam from its cylinder at 65°C. Your team has measured its efficiency to be 30.0%. (a) How does this efficiency compare with the maximum possible efficiency for your engine? steam engine/max =__% b) If the useful power output of the engine is known to be 185 kW, how much heat does the engine release to its surroundings in 1.00 h? GJ
Explanation / Answer
maximum possible efficiency=(250-65)/(523)=0.3537 or 35.37 percent
measured efficiency=30 percent
so it is 5.37 percent less
efficiency=work/(work+heat release)
0.3=185000*3600(185000*3600+heat release)
heat release=1.55 GJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.