A force of magnitude 40.0 N stretches a vertical spring a distance 0.240 m . Par
ID: 1510626 • Letter: A
Question
A force of magnitude 40.0 N stretches a vertical spring a distance 0.240 m .
Part A
What mass must be suspended from the spring so that the system will oscillate with a period of 1.10 s ?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the amplitude of the motion is 5.50×102 m and the period is that specified in part (a), where is the object at a time 0.370 s after it has passed the equilibrium position, moving downward? (Take the upward direction positive.)
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What force (magnitude) does the spring exert on the object when it is a distance 3.30×102 m below the equilibrium position, moving upward?
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the direction of this force.
Find the direction of this force.
m = kgExplanation / Answer
This is just using the expression for the period T:
T = 2 (m/k)
where m is the mass and k is the spring constant.
k = (40 N) / (0.240 m) = 166.67 N/m
Plugging in the given values:
1.1 = 2 (m/166.67)
(1.1 / 2)² = m/166.67
m = 5.11 kg
B.The 'shape' of the sin() and cos() functions are the same, so you can use either if you stick in an appropriate phase shift , but think about the starting conditions for most mechanical oscillators, when t = 0.
To describe the displacement (x), the general expression would be either:
x = Asin(2pi t )
{ is the angular frequency = 2f = 2/T }
x=5.50×102sin(2pix.370)=2.23x10^-3m (moving upward since theta>pi/2)
3. Force does the spring streched 3.30×102 m from equillibrium
Fs=KdetaX
K=40/.24=166.67
=166.67x3.30×102=5.5N
D.
the direction of this force.
upwardRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.