A 10kg block slides towards the 3kg moving block to create a totally inelastic h
ID: 1510007 • Letter: A
Question
A 10kg block slides towards the 3kg moving block to create a totally inelastic head on collision. The 3kg block comes to a stop after the collision.
1. What speed must the 10kg block be moving at prior to the collision for this to occur?
2. Instead of sliding along a frictionless surface, suppose the 3kg block is now dropped from rest. After free falling through a height of 1m, it comes into contact with a vertically aligned massless spring. The block compresses the spring by 10m from its euqiollibrium position before finally coming to a stop. What is the spring constant k?
Explanation / Answer
From Law of conservation of momentum,
we write
10*v-3*2 = 0
V= 0.6 m/s
b)
mgh = 1/2 kx^2
3*9.8*1 = 0.5*k*10^2
k = 0.588 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.