A large tank of water has a hose connected to it, as shown in the figure (Figure
ID: 1508106 • Letter: A
Question
A large tank of water has a hose connected to it, as shown in the figure (Figure 1) . The tank is sealed at the top and has compressed air between the water surface and the top. When the water height h has the value 3.50 m , the absolute pressure p of the compressed air is 4.20 ×105Pa. Assume that the air above the water expands at constant temperature, and take the atmospheric pressure to be 1.00 ×105Pa.
A. As water flows out of the tank, h decreases. Calculate the speed of flow for h= 3.00 m .
B. Calculate the speed of flow for h =2.10 m .
C. At what value of h does the flow stop?
4.00 m 1.00 mExplanation / Answer
b)
P1 + density * g * h + 0.5 * density * v1^2 = P2 * density * g * 0 + 0.5 * density * v2^2
v2 = sqrt( 2 * (g * h + (P1 - P2) / density)
v2 = sqrt( 2 * ( 9.8 * 3 + (420000 - 100000) / 1000))
v2 = 26.43 m/s
b)
P1 + density * g * h + 0.5 * density * v1^2 = P2 * density * g * 0 + 0.5 * density * v2^2
v2 = sqrt( 2 * (g * h + (P1 - P2) / density)
v2 = sqrt( 2 * ( 9.8 * 2.1 + (420000 - 100000) / 1000))
v2 = 26.09 m/s
c)
P1 * v = n * R * T
and v = A1 * ( H- h )
P1 * (H - h ) = n * R * T / A1 = constant = 420 kPa * ( 0.5) = 210 k Pa
so
v2(h) = sqrt( 2 * ( g * h + ( 210 kPa/(H-h) - 100 kPa) / density)
0 = sqrt( 20 * ( -10 + h + 22 / (4-h))
h = 1.43 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.