Now let\'s look at the shear stress that can develop in an earthquake. Suppose t
ID: 1508095 • Letter: N
Question
Now let's look at the shear stress that can develop in an earthquake. Suppose the brass baseplate of an outdoor sculpture experiences shear forces as a result of a mild earthquake. The plate is a square, 0.80 m on a side and 0.50 cm thick. How large a force F must be exerted on each of its edges if the displacement x in (Figure 1) is 0.016 cm? The shear modulus of brass is 0.36×1011Pa.
We replace the plate with another brass plate that has the same horizontal dimensions (0.80 m on a side) but a different thickness. If the shear forces have magnitude 1.4×105 N and the shear strain is the same as before, what is the plate's thickness? Express your answer in centimeters to two significant figures.
Explanation / Answer
shear modulus E = F*t/(Ax)
t = thickness
A =area of cross section = l^2 = 0.8^2
x = 0.016 cm
0.36*10^11 = (F*0.5*10^-2)/(0.8^2*0.016*10^-2)
F = 737280000 N
(b)
0.36*10^11 = (1.4*10^5*t)/(0.8^2*0.016*10^-2)
t = 26.33 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.