A source delivers an AC voltage of the form ?v = 85.6 sin (70?t), where ?v is in
ID: 1506687 • Letter: A
Question
A source delivers an AC voltage of the form ?v = 85.6 sin (70?t), where ?v is in volts and t is in seconds, to a capacitor. The maximum current in the circuit is 0.520 A.
(c) Find the value of the capacitance. µF
A source delivers an AC voltage of the form v = 85.6 sin (70nt), where v is in volts and t is in seconds, to a capacitor. The maximum current in the circuit is 0.520 A (a) Find the rms voltage of the source 61.16V (b) Find the frequency of the source 35 Hz (c) Find the value of the capacitance. 86.8 Your response differs from the correct answer by more than 100%. FExplanation / Answer
from the given data
Vmax = 85.6 volts
Imax = 0.52 A
angular frequency, w = 70*pi rad/s
c) let Xc is the capacitive reactance of the ckt.
we know, Imax = Vmax/Xc
==> Xc = Vmax/Imax
= 85.6/0.52
= 164.6 ohms
we also know, XC = 1/(w*c)
==> C = 1/(w*Xc)
= 1/(70*pi*164.6)
= 27.6*10^-6 F
= 27.6 micro F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.