A solution with a volume of 1.00 L is 0.450 M in CH3COOH(aq) and 0.350 M in CH3C
ID: 714169 • Letter: A
Question
A solution with a volume of 1.00 L is 0.450 M in CH3COOH(aq) and 0.350 M in CH3COONa(aq). What will the pH be after 0.0400 mol of HCl is added to the solution? Ka for CH3COOH(aq) = 1.80 x 10-5A solution with a volume of 1.00 L is 0.450 M in CH3COOH(aq) and 0.350 M in CH3COONa(aq). What will the pH be after 0.0400 mol of HCl is added to the solution? Ka for CH3COOH(aq) = 1.80 x 10-5
A solution with a volume of 1.00 L is 0.450 M in CH3COOH(aq) and 0.350 M in CH3COONa(aq). What will the pH be after 0.0400 mol of HCl is added to the solution? Ka for CH3COOH(aq) = 1.80 x 10-5
Explanation / Answer
mol of HCl added = 0.04 mol
CH3COONa will react with H+ to form CH3COOH
Before Reaction:
mol of CH3COONa = 0.35 M *1.0 L
mol of CH3COONa = 0.35 mol
mol of CH3COOH = 0.45 M *1.0 L
mol of CH3COOH = 0.45 mol
after reaction,
mol of CH3COONa = mol present initially - mol added
mol of CH3COONa = (0.35 - 0.04) mol
mol of CH3COONa = 0.31 mol
mol of CH3COOH = mol present initially + mol added
mol of CH3COOH = (0.45 + 0.04) mol
mol of CH3COOH = 0.49 mol
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
since volume is both in numerator and denominator, we can use mol instead of concentration
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {0.31/0.49}
= 4.546
Answer: 4.55
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.