Shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in vacuum in the x dir
ID: 1506647 • Letter: S
Question
Shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in vacuum in the x direction. Suppose the wavelength is 48.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of 22.0 V/m. Calculate the frequency of the wave. MHz Calculate the magnitude and direction of u rightarrow when the electric field has its maximum value in the negative y direction. Write an expression for u rightarrow with the correct unit vector, with numerical values for B_max, k, and omega, and with its magnitude in the form shown below. B = B_max cos(kx - omega t) B = cos(x - t) nTExplanation / Answer
Frequency = speed of light / wavelenght = 3*10^8 / 48 = 6.25*10^6 Hz
Magnitude of B = E / c = 22 / 3*10^8 = 73.33 nT
Direction will be towards positive x axis
Bmax= 73.33 nT
k = 2*pi / wavelenght = 0.13 m^-1
w = kc = 0.13*3*10^8 = 3.926*10^7 s^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.