A guitar string with mass density = 2.1 × 10 -4 kg/m is L = 0.98 m long on the g
ID: 1505989 • Letter: A
Question
A guitar string with mass density = 2.1 × 10-4 kg/m is L = 0.98 m long on the guitar. The string is tuned by adjusting the tension to T = 87.9 N.
1)
With what speed do waves on the string travel?
m/s
2)
What is the fundamental frequency for this string?
Hz
3)
To “down tune” the guitar (so everything plays at a lower frequency) how should the tension be adjusted?
increase the tension
decrease the tension
changing the tension will only alter the velocity not the frequency
PLEASE, CLEARLY WORK IT OUT CORRECTLY..THNKS
Explanation / Answer
(1) v=(T/) = (87.9/0.00021)= 646.97 = 647 [m/s]
(2) f=nv/2L = 1*647/(2*0.98)= 330.08 = 330[Hz]
(3) f=nv/2L
f=(n/2L)(T/)^1/2
to down tune must decrease T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.