You are watching people on a new carnival ride. The ride begins with a car and a
ID: 1505961 • Letter: Y
Question
You are watching people on a new carnival ride. The ride begins with a car and a rider (150 kg combined) at the top of a curved track. At the bottom of the track is a strong but lightweight horizontal spring whose other end is fixed in a concrete wall. The car slides down the track on a very good lightweight rollers ending up moving horizontally when it crashes into the spring, sticks to it, and oscillates at a rate of 1 repetition every T=2.0 seconds. Just after the collision, you notice that the spring's maximum compression is d=11 ft . You decide to calculate the starting height of the car based on your observations.Explanation / Answer
using energy conservation
T = 2 sec
w = 2pi/T
w = sqrt(k/m)
sqrt(k/m) =2pi/T
k/m = 4pi^2/T^2
k = m*4pi^2/T^2
k = 1480.44 N/m
11f = 3.3528m
mgh = kx^2/2
h = kx^2/2mg
h = 5.66 m = 18.56955 ft
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.