A blue car with mass m_c = 402 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s an
ID: 1505246 • Letter: A
Question
A blue car with mass m_c = 402 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s and collides with a purple truck with mass m_t = 1231 kg that is moving south with a speed of v_t = 13 m/s. The two collide and lock togethr after the collision What is the magnitude of the initial momentum of the car? kg m/s What is the magnitude of the initial momentum of the truck? kg m/s What is the angle that the car-track combination travel after the collision? (give your answer as an angle south of east) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immdediately after the collision? What is the speed of the car truck combination immediately after the collison? Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collison:Explanation / Answer
(3)
theta = tan^-1 ( 16003/8442) = 62.18 degree
(4)
P = sqrt Pc^2 + Pt^2 = sqrt ( 8442)^2 + ( 16003)^2 = 18093.18 kg m/s
(5)
v= p/ mc+ mt = 18093.18 kg m/s/ 402+ 1231 = 11 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.