An electron (mass m = 9.11 10 -31 kg) is accelerated in the uniform field E ( E
ID: 1505048 • Letter: A
Question
An electron (mass m = 9.11 10-31 kg) is accelerated in the uniform field E (E = 1.85 104 N/C) between two parallel charged plates. The separation of the plates is 1.25 cm. The electron is accelerated from rest near the negative plate and passes through a tiny hole in the positive plate.
(a) With what speed does it leave the hole?
()m/s
(b) Explain why the gravitational force can be ignored.
mg/qE is on the order of 10-7 N.
mg/qE is on the order of 10-15 N.
mg/qE is on the order of 107 N.
The gravitational force is perpendicular to the electric field.
mg/qE is on the order of 1015 N.
Explanation / Answer
the potential of +ve plate w.r.t. - ve plate V = E*d=1.85*10^4*1.25*10^-2=231.25 volt
the kinetic energy of electron at +ve plate is eV= 3.7*10^-17 J
(1/2)*m*v^2= 3.7*10^-17
v= 9*10^6 m/s
b) electric force Fe =qE= 2.96*10^-15 N
gravitational force Fg=mg=8.93*10^-30 N
mg/qE is on the order of 10-15 N.
so we can ignore gravitational force.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.