A laser with wavelength 56.25 m is shining light on a double slit with slit sepa
ID: 1505026 • Letter: A
Question
A laser with wavelength 56.25 m is shining light on a double slit with slit separation 0.450 mm . This results in an interference pattern on a screen a distance L away from the slits. We wish to shine a second laser, with a different wavelength, through the same slits such that the fourth minimum of the first laser is at the same location as the second maximum of the second laser.
What is the wavelength 2 of the second laser that would place its second maximum at the same location as the fourth minimum of the first laser, if d = 0.450 mm ?
Explanation / Answer
For first laser: dsin1 = m11
For second laser: dsin2 = m22
since 1= 2
m11 = m22
3.5*56.25*10^-6 = 2*2 => 98.44*10^-6 = 98.44m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.