A laser beam with a cross-sectional area of 0.001 m^2 and an intensity of 500 W/
ID: 1522704 • Letter: A
Question
A laser beam with a cross-sectional area of 0.001 m^2 and an intensity of 500 W/m^2 perpendicularly strikes a flat black slab with a mass of half a kilogram. If the slab is floating in space, find the acceleration it experiences from photon pressure. A laser beam with a cross-sectional area of 0.001 m^2 and an intensity of 500 W/m^2 perpendicularly strikes a flat black slab with a mass of half a kilogram. If the slab is floating in space, find the acceleration it experiences from photon pressure.Explanation / Answer
P = I*A
So, P = 500 * .001
= 0.5 W
Now, Acceleration = Power / (Mass * Speed)
So, a = 0.5 / (0.5*3*10^8)
or a = 3.33 * 10^-9 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.