A system of 3 moles of a monatomic gas expands, doing 550 J of work on the envir
ID: 1504953 • Letter: A
Question
A system of 3 moles of a monatomic gas expands, doing 550 J of work on the environment, while 770 J of heat energy is added to the system. What is the change is internal energy of the system during this process? (a) 3960 J (b) 1320 J (c) -660 J (d) -220 J (e) 220.J (f) 660.J 3. A gas containing four moles of monatomic particles, initially at 1000 K, is adiabatically expanded to four times its original volume. The change in internal energy of the system is nearest what value? (a) -1,000 J (b) -3,000 J (c) -7,500 J (d) -12,000 J (e) -20,000 J (f) -25,000 J (g) -30,000 J (h) -37,000 J (i) -45,500 J (j) -60,000 J 4. What is true about an adiabatic process? (a) The temperature remains constant for the system.Explanation / Answer
2. Q = U +W
Q = 770J , W = 550J U = ?
770 = U + 550
U = 220J
3. IN ADIABATIC PROCESS
dq = 0 so, -U = W
T1V1^r-1 = T2V2^r-1
1000*v^2/3 = T2*(4v)2/3
T2 = 398.40k
-U = nrdt/1-r
-U = 4*8.314*(1000-398.40)/1-5/3
-U = -20006.80 J
U = 20000J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.