Bb Assignments Phys 212 x LON-CAPA Blood Flow 2 x C Chegg study l Guided S x /Ch
ID: 1504771 • Letter: B
Question
Bb Assignments Phys 212 x LON-CAPA Blood Flow 2 x C Chegg study l Guided S x /Chap 10/Prob1068,probl C a search physi dak,ed h/G New Messages Courses Help Logout Makenzie Reutter v Student section: 01 Physics 211 College Physics I Spring 2016 Main Menu Contents Grades syllabus Feeds Timer Notes Evaluate Feedback Print o Info Course Contents Homework 13 Blood Flow 2 A blood vessel is 16 cm long, and has a radius of 1.7 mm. If blood is flowing through it with a volume flow rate of 9 X10-7 m3/s, w hat is the difference in the pressures at the two ends of the blood vessel? Do NOT assume there is zero viscosity. 153.7 Pa Submit Answer Inco ect. Tries 1/5 Previous Tries Send Feedback Post Discussion 10:11 AM EE 4/22/2016 PExplanation / Answer
Here ,
length , L = 16 cm = 0.16 m
radius ,r = 1.7 mm = 0.0017 m
volume flow rate , V = 9 *10^-7 m^3/s
viscocity of water , n = 8.9 *10^-4 Pa.s
pressure drop = 8 * n * V * L/(pi * r^2)
pressure drop = 8 * 8.9 *10^-4* 9 *10^-7 * 0.16/(pi * (0.0017)^4)
pressure drop = 39.07 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.