Bayes Theorem: You are a research engineer examiningle emuent (i.e. final discha
ID: 3276308 • Letter: B
Question
Bayes Theorem: You are a research engineer examiningle emuent (i.e. final discharge) from a wastewater treatment plant in a developing country. You have been asked to assess the health risks associated with inadequate treatment. Analysis of the efflucnt indicates the following percentages of microorganisms: (20 points) Protozoans Heterotopic Bacteria Helminthes 15% 70% 15% For contact with proto7oans, the chance of illness is 35% For heterotrophic bacteria, the chance of illness is 22% Finally, for viruses, the chance of illness is 8% If someone gets an intestinal illness from direct contact with this effluent, what is the likelihood that the illness was caused by the protozoans? 24TAM lype here to searchExplanation / Answer
Here we are given that P( protozoans ) = 0.15, P( heterotopic bacteria ) = 0.7 and P( helminthes ) = 0.15
Also we are given the conditional probabilities that:
P( illness | protozoans) = 0.35, P( illness | heterotopic bacteria ) = 0.22 and P( illness | helminthes ) = 0.08
Using the law of total probability, the probability of illness is computed as:
P( illness ) = P( illness | protozoans) P( protozoans ) + P( illness | heterotopic bacteria ) P( heterotopic bacteria ) + P( illness | helminthes ) P( helminthes )
P( illness ) = 0.35*0.15 + 0.22*0.7 + 0.08*0.15 = 0.2185
Now given that someone has got an illness, probability that the illness was caused by protozoans, using the bayes theorem we get:
P( protozoans | illness ) = P( illness | protozoans) P( protozoans ) / P( illness )
P( protozoans | illness ) = 0.35*0.15 / 0.2185 = 0.2403
Therefore 0.2403 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.