The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 7.48×1018 kg and a radi
ID: 1504412 • Letter: T
Question
The small spherical planet called "Glob" has a mass of 7.48×1018 kg and a radius of 6.65×104 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.28×103 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.) 25.07m/s Submit Answer Incorrect. Tries 3/8 Previous Tries
A 37.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.60×105 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite. 25.07m/s Submit Answer Incorrect. Tries 2/8 Previous Tries
Explanation / Answer
Grav.acceleration on Glob, g' = G M / R²
g' = (6.67^-11)(7.48^18kg) / (6.65x10^4m)² = 0.113 m/s²
Applying v² = u² + 2g'h .. v=0 at max.height h = 1.28^3m, u=initial vel.
u² = - 2g'h = - 2(- 0.113m/s²)(1.28x10^3m) = 289.3 (m/s)² .. .. u = 17m/s
2.b)
mv^2/R = GMm/R^2 (centrifugal force = gravitational force)
v^2 = GM/R
v^2 = 6.67e-11*7.48e18/1.6e5
v = 55.84 m/s
Fmoon = 6.67e-11*7.35e22*5.45/(3.84e8)^2
Fmoon = 0.0001812 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.