Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 7.3e+18 kg and a radius

ID: 1498046 • Letter: T

Question

The small spherical planet called "Glob" has a mass of 7.3e+18 kg and a radius of 63000 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1700 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction.) (G = 6.67 x 10-11Nm2/kg2) (in m/s)

A: 2.015×101 B: 2.680×101 C: 3.565×101 D: 4.741×101 E: 6.306×101 F: 8.387×101 G: 1.115×102 H: 1.484×102

Explanation / Answer

given data

m=7.3*10^18 kg

r = 63000m

height = 1700 m

G = 6.67 x 10^-11Nm2/kg2

What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand?

from gravitaion

Potential energy = Kinetic energy (no energy is lost to air friction)

GMm( 1/R2 - 1/R1) = 1/2 m v^2

where R2 = R1 + h = 63000+1700 = 64700 m

GM( 1/R2 - 1/R1) = 1/2 v^2

6.67 *10^-11 * 7.3*10^18 ((1/63000) - (1/64700)) = 0.5*v^2

v=20.15 m/s


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote