Suppose a gas-filled incandescent light bulb is manufactured from regular glass
ID: 1504353 • Letter: S
Question
Suppose a gas-filled incandescent light bulb is manufactured from regular glass and with atmospheric pressure in it at 20.00°C. Its average temperature when hot is 62.0°C. Neglecting any change in volume due to thermal expansion or gas leaks, its gauge pressure is calculated to be 0.1700 atm. The actual final pressure for the light bulb will be less than calculated because the glass bulb will expand. What will the actual final gauge pressure be, taking this into account? The coefficient of volume expansion for regular glass is 27x10^6/°C. (Give your answer to 4 decimal places.)
______atm
Explanation / Answer
Here ,
T1 = 20 degree C = 293 K
hot temperature , T2 = 62 degree C = 335 K
P1g = 0.17 atm
let the final gause pressure is Pg2
using ideal gas euqation
P1/T1 = P2/T2
(1 + P1g)/T1 = (1 + P2g)/T2
(1 + 0.17)/293 = (1 + P2g)/335
P2g = 0.34 atm
the actual final gauge pressure is 0.34 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.