Suppose a gas-filled incandescent light bulb is manufactured from regular glass
ID: 1397937 • Letter: S
Question
Suppose a gas-filled incandescent light bulb is manufactured from regular glass and with atmospheric pressure in it at 20.00°C. Its average temperature when hot is 70.00°C. Neglecting any change in volume due to thermal expansion or gas leaks, its gauge pressure is calculated to be 0.1706 atm. The actual final pressure for the light bulb will be less than calculated because the glass bulb will expand. What will the actual final gauge pressure be, taking this into account? (Give your answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
Given,
P1 = 1 atm ; T1 = 20 deg C = 293 K ;
Ta = 70; Pg = 0.1706 atm
V1 = n R T1 / P
P(actual) = n R T / V1 = n R Ta/ n R T1 x P1 = P1 x Ta / T = 1 x 343/293 = 1.1706
P(gauge) = 1.1706 - P1 = 0.1706 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.