For a science project, you would like to horizontally suspend an 8.5 by 11 inch
ID: 1503661 • Letter: F
Question
For a science project, you would like to horizontally suspend an 8.5 by 11 inch sheet of black paper in a vertical beam of light whose dimensions exactly match the paper.If the mass of the sheet is 1.2 g , what light intensity will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I=?? For a science project, you would like to horizontally suspend an 8.5 by 11 inch sheet of black paper in a vertical beam of light whose dimensions exactly match the paper.
If the mass of the sheet is 1.2 g , what light intensity will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I=??
If the mass of the sheet is 1.2 g , what light intensity will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I=?? If the mass of the sheet is 1.2 g , what light intensity will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I=??
Explanation / Answer
F = m a = 1.2 * 10-3 * 9.8 = 11.76 *10-3 N
A = 6.03 cm2, c = 3.00 * 108
I = F c / A = (11.76 *10-3 * 3.00 * 108) / (6.03)
I = 5.85 * 107 W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.