For a science fair competition, a group of high school students build a kicker-m
ID: 1456457 • Letter: F
Question
For a science fair competition, a group of high school students build a kicker-machine that can launch a golf ball from the origin with a velocity of 39.5 m/s and initial angle of 33.6°with respect to the horizontal.
(a) Where will the golf ball fall back to the ground?
(b) How high will it be at the highest point of its trajectory?
(c) What is the ball's velocity vector (in Cartesian components) at the highest point of its trajectory?
= m/s
(d) What is the ball's acceleration vector (in Cartesian components) at the highest point of its trajectory?
= m/s2
Explanation / Answer
(a)
along vertical
initial velocity, voy = vo*sintheta
acceleration ay = -g
afrter falling on the ground
total displacement y = 0
from equation of motion
y = voy*T + 0.5*ay*T^2
0 = v*sintheta*T - 0.5*g*T^2
T = 2*v*sintheta/g
along horizantal
initial speed vox = v*costheta
acceleration ax = 0
time = T
from equation of motion x = vox*t + 0.5*ax*t^2
X = v*costheta*2*v*sintheta/g + 0
X = v^2*sin(2theta)/g
X = 39.5^2*sin(2*33.6)/9.8
X = 146.8 m <<<<-------answer
b)
H = (voy^2)/2g
H = (39.5*sin33.6)^2/(2*9.8)
H = 24.4 m
(c)
v = vox i = 39.5*cos33.6i = 32.9 i
(d)
a = -9.8j
(a)
along vertical
initial velocity, voy = vo*sintheta
acceleration ay = -g
afrter falling on the ground
total displacement y = 0
from equation of motion
y = voy*T + 0.5*ay*T^2
0 = v*sintheta*T - 0.5*g*T^2
T = 2*v*sintheta/g
along horizantal
initial speed vox = v*costheta
acceleration ax = 0
time = T
from equation of motion x = vox*t + 0.5*ax*t^2
X = v*costheta*2*v*sintheta/g + 0
X = v^2*sin(2theta)/g
X = 39.5^2*sin(2*33.6)/9.8
X = 146.8 m <<<<-------answer
b)
H = (voy^2)/2g
H = (39.5*sin33.6)^2/(2*9.8)
H = 24.4 m
(c)
v = vox i = 39.5*cos33.6i = 32.9 i
(d)
a = -9.8j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.